top of page

Gün içinde enerjinizi 5 dk'da geri getirin..

Uzun süren ders saatleri , bitmek bilmeyen sunumlar veya blog dersler...Öğrenciyken hepimiz yaşamadık mı aynı sıkıntıyı? 40 dk veya 50 dk süren uzun ders saatlerinin ilk 20 dk konsantre olabilirken sonraki dakikalar geçmek bilmez, göz kapaklarınız ağırlaşır, zil çalsa diye dakikaları sayardık.

Bu durum sadece okulda değil iş hayatında da sık sık yaşadığımız bir şey aslında. Uzun süren toplantılar, kongrelerde saatlerde koltuklara çakılı kalmak , son saatlerde gelen uyku, ağırlaşan gözler ile çoğu zaman konsantre olmakta zorlanır ve yine bitse de gitsek demeye başlarız.

Size bu konu ile ilgili bir anımı anlatmak istiyorum;

2015 Yılında Amerika'da dünyanın en büyük "Beslenme ve Diyet" kongresine katılmıştım. Sabah 8'den akşam 5'e kadar süren yoğun sunum ve eğitim programlarında aralıksız eğitimler-seminerler dinliyor, kendimi kahveye ve suya verip uyanık kalmaya çalışıyordum.

Çocuk beslenmesi,okullarda çocuk sağlığı ve beslenme programları ve özellikle çocuklarda fiziksel aktivite gibi konu başlıklarının olduğu yoğun bir sunum ortasında , dev ekranda bir anda sunum slaytları yok oldu. Animatör kılıklı bir genç hepinizi ayağa kaldırdı. Kalkmak istemeyenler de oldu. Zorla dürttü , onları kolundan tuttu ve sonunda tüm salon ayaktaydı. Ve sonra aşağıda paylaştığım video açıldı. Herkes 5 dk bu egzersizi yapacak hadi hep beraber diyerek yüksek müzik ve coşkuyla videodaki hareketleri yapmaya başladık.

5 dakikalık video bittiğinde ne oldu biliyor musunuz?

Uyku halimden , uyuşukluktan ve konsantrasyon yetersizliğinden eser yoktu. Sunumu dinlemeye kaldığımız yerden devam ettik . Daha canla başla, daha iyi bir konsantrasyonla ve hevesle...

Aslında sunumda bahsedilen konuda tam olarak buydu..Uzun süre oturarak ders dinleme veya hareketsizlik beyin- zihin fonksiyonlarını ağırlaştırır. Kısa süreli egzersizler yapmak , harekete teşvik etmek çocuklarda öğrenme gücünü arttırıyor. Bir derse veya konuya yoğun konsantre olmak en fazla 20 dk sürüyor. Bu yüzden Amerika'da bazı okullar "move to learn" hareketine destek oluyor ve ders içi 5 dklık egzersizler yapılıyor.

Çok eğlenceli öyle değil mi?

Biz yetişkinlerde kesinlikle işe yaradı, çocuklarımıza da faydalı olacağına eminim . Deneyin ;)

#hareket #çocukbeslenmesi #fizikselaktivite #ders

Son Paylaşımlar
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Beni Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page